Zatepli dům s programem „Oprav dům po babičce“

Otázka vlastního bydlení je tématem, které řeší snad každá nastupující generace. Po příchodu do zaměstnání jsou její příjmy převážně na velmi nízké úrovni a při dnešních cenách bytů a nemovitostí se tak zdá být sen o vlastním bydlení pouze jedním z nesplněných přání.

Vítaná je proto každá pomoc, ať již od rodičů nebo státních institucí. A právě s takovou nabídkou pomoci nyní přichází Ministerstvo pro životní prostředí, které v rámci programu Nová zelená úsporám připravilo pro aktivní zájemce nový dotační program s názvem Oprav dům po babičce.

Cílem tohoto programu je pomocí získané dotace opravit starší rodinné domy tak, aby po opravě vyhověly požadavkům nových energetických standardů. Žadatelem o tento typ podpory může být jen osoba starší 18 let, která je ekonomicky činná a je vlastníkem domu nebo rekreačního objektu určeného k bydlení, na který má být budoucí dotace poskytnuta. Zároveň nesmí být žadatel o tuto dotaci vlastníkem další, více než jedné stavby pro bydlení, ať již se jedná o dům nebo byt, a to včetně podílů na takových nemovitostech.

Podpora je poskytována na obnovu domů, které jsou situovány na území ČR. Dotaci je možné poskytnout na modernizaci stávajících rodinných domů, ale také na výstavbu nových rodinných domů, které budou vybudovány na místě zbouraných – původních nevyhovujících domů a vytápěná plocha nového rodinného domu nepřekročí 350m2. Výhodou tohoto programu je, že domácnosti s omezeným množstvím vlastních financí dostanou dotaci na pokrytí veškerých nákladů výstavby ve výši 50% předem a navíc od března tohoto roku mohou na renovace svých domů čerpat zvýhodněné úvěry.

Zateplení domu – jedna z hlavních podmínek poskytnutí podpory

Jedním z hlavních cílů programu Oprav dům po babičce je výrazné snížení energetických nároků na provoz domu.  Význam tohoto opatření je patrný již z toho, že v tabulce vypsaných dotačních titulů je oblast Zateplení zařazena hned na první místo do kategorie opatření „A“. Významu tohoto opatření odpovídá i výše poskytované dotace, kterou je možné v kategorii „A“ čerpat až do výše 1.000.000 Kč na jeden rodinný dům. Celkem je možné čerpat ve 3 kategoriích až do výše 2.000.000 Kč s možností státem podporovaného úvěru s nejnižší možnou 3% úrokovou sazbou, která je díky dotaci fixována na 20 let a vztahuje se jak na venkovní rekonstrukci tak na vnitřní do výše 2.500.000 Kč. Takže máte možnost si zrekonstruovat Váš dům v hodnotě 4.500.000 a nemít přitom ani korunu. Výše splátky na 2.500.000 Kč je 12.000 Kč měsíčně a na 1.000.000 Kč je to 4.800 Kč. O takovou částku se taky většinou díky opatřením, které Vám navrhneme i zrealizujeme, poníží náklady na energie, což znamená, že se Vaše životní náklady se splátkou nemusí zvýšit ani o korunu. Tohle je elegantní způsob, jak revitalizovat, energeticky snížit dům na minimum a zároveň dvojnásobně zvýšit hodnotu Vaší nemovitosti, aniž byste měli cokoliv nešetřeno, či by Vás měli ovlivnit splátky úvěru. Spoustu našich klientů, kteří mají peníze na rekonstrukci připraveny, radši využijí státem dotované úrokové sazby, protože ví, že když si peníze nechají zhodnocovat na spořícím účtu za 5%, tak se jim to mnohonásobně vyplatí a částečně pokryjí splátku úvěru 2% rozdílem ze zhodnocení.  Dotace je primárně poskytována na opatření spojená se zateplením obálky budovy, ať již se jedná o okna, venkovní obvodové zdivo, střechu či další časti budovy zateplené s pomocí výkonných tepelně-izolačních materiálů, které se pak následně stanou trvalou součástí stavebních konstrukcí. Maximální výše podpory se stanoví jako součet podpory na jednotlivé konstrukce obálky budovy, na kterých je prováděno opatření dle energetického hodnocení a základní podpory, která zohledňuje například náklady na přípravu odborného posudku, statické a jiné průzkumy, či odborný technický dozor.

Zateplení domu v současné době ušetří na nákladech za vytápění desetitisíce korun

Ceny energií každoročně rostou. Důvodem je rostoucí potřeba průmyslu i domácností a samozřejmě také omezená dostupnost energetických zdrojů na trhu.

Jedinou cestou, jak se tomuto negativnímu vývoji bránit je přijímat opatření, která vedou ke snížení spotřeby energií. K těm nejzákladnějším z nich patří zateplení obvodového pláště domu či budovy tak, aby potřeba energie pro jejich vytápění byla snížena na absolutní minimum. Neuralgickými body budov jsou zejména zastaralá okna s morálně zastaralým dvojitým zasklením a samozřejmě také obvodové zdivo domů, které bylo v minulosti stavěno z materiálů s nedostatečným tepelným odporem. Typickým příkladem je zdivo  tloušťky 45cm z plných cihel. Jen pro představu jeho tepelný odpor činí R = 0,65-0,75 m2.K/W. V současné době doporučovaný tepelný odpor obvodového pláště činí R = 4,0 m2.K/W, což se rovná součinu prostupu tepla U=0,25 W/m2.K. To je hodnota odpovídající domu provedeném v nízkoenergetickém standardu. U pasivních domů by měl být součinitel prostupu tepla ještě nižší na úrovni U = 0,17-0,12 W/m2.K, což se rovná tepelnému odporu R = 6,5 – 8,0 m2.K/W. Z tohoto srovnání je zřejmé, že zeď z plných cihel o tloušťce 45cm má tepelný odpor zhruba šestkrát nižší, než je tomu u dnes již běžně stavěných nízkoenergetických domů. Ponechání tohoto stavu bez zateplení pak samozřejmě vede k ohromným spotřebám energií a tím k velmi vysokým platbám za vytápění.

Zateplení obvodového pláště domu krok za krokem

Dnes již není pro nikoho žádným tajemstvím, že příčinou největších úniků tepla obvodovým pláštěm domu jsou stará nefunkční a netěsnící okna. V tomto ohledu dnes trh nabízí řadu kvalitních plastových oken, která jsou vyráběna z velmi odolných plastových vícekomorových okenních profilů. Pro dosažení co nejvyšších úspor ve spotřebě energií je dnes více než vhodné pro zasklení oken zvolit izolační trojskla, která ve srovnání s izolačními dvojskly mají až dvakrát vyšší izolační schopnosti. To je vidět na hodnotách tepelného prostupu celým oknem: U izolačních trojskel je tato hodnota na úrovni  Uw = 0,7 až 0,8 W/m2K a u dvojskel přibližně 1,1 W/m2K). Stejně výkonná okna lze samozřejmě pořídit i z hliníkových profilů a ze dřeva, nicméně vzhledem k jejich vyšší ceně budou v rekonstrukcích domů po babičce a výši úrovně dotace hrát plastová okna prim.

Zateplení obvodových stěn domu – pracovní postup

Realizace zateplení obvodových stěn domu je nutná ihned po instalaci oken, jelikož pouhá výměna oken pro maximální snížení energetické náročnosti nestačí. Vlastní práce na zateplení starších domů většinou začínají výstavbou lešení kolem domu, rozebráním okapových chodníků a odstraněním veškerých instalačních prvků umístěných v povrchu fasády. Jsou jimi zejména svislé části okapového systému, venkovní osvětlení domu, hromosvody, ale také okenní parapety, které se budou muset nově přizpůsobit budoucí tloušťce zateplení. Do nové, vzdálenější polohy od domu musí být osazeny i domovní vpusti dešťového odvodnění. Následně je možné přikročit k instalaci polystyrénu na obvodové zdi domu. Tepelný izolant (u rekonstruovaných rodinných domů převážně polystyren) je však možné lepit pouze na pevný, čistý, rovný a jednolitý podklad. To je důvod, proč je nutné před samotným zahájením lepení polystyrenu provést kontrolu podkladu (většinou staré fasádní omítky) a v případě, že není soudržný rovný a pevný jej z fasády odstranit až na cihelné zdivo. Podklad je pak do roviny vyrovnán s pomocí nové hrubé omítky. Lepení polystyrenu začíná po vyschnutí podkladu vyrovnáním a upevněním zakládací lišty do horizontální polohy. Šířka lišty odpovídá tloušťce instalovaného polystyrénu. Na zateplení soklu domu a míst pod úrovní terénu je vhodné použít zelený polystyren s názvem Perimetr s nenasákavou povrchovou strukturou z důvodu zamezení pronikání zemní vlhkosti do zdiva domu. Samotné lepení polystyrenových desek na stěny domu pak probíhá tak, že na polystyrénové desky je po obvodu a na střed s pomocí terčů nebo pásů nanesen rovnoměrně tmel. Izolant se lepí systémem na vazbu vždy od spodu směrem nahoru. Nutné je také provést kotvení nalepeného polystyrenu talířovými hmoždinkami, a to v počtu cca 4hmoždinky na 1m2. Nároží a nadpraží oken je nutné vyztužit hliníkovými lištami s integrovanou armovací skelnou síťovinou z důvodu zamezení tvorby trhlin ve fasádě vlivem smykových napětí. Lišty jsou osazovány do lepícího tmelu. V dalším kroku jsou přetmeleny také povrchy talířových hmoždinek a po jeho vyschnutí je polystyrenový povrch fasády přebroušen. Po přebroušení je povrch polystyrenu opatřen stěrkou, do které je vtlačena armovací tkanina. Přesah pásů armovací tkaniny musí činit nejméně 10cm. Po vyschnutí a přebroušení stěrky je na její povrch aplikována penetrace. Jsou také znovu osazeny prvky odvodňovacího systému, parapety, hromosvod atd. Posledním krokem je po vyschnutí penetrace nanesení tenkovrstvé dekorativní fasádní omítky. Její složení by mělo být na stejné bázi jako penetrace. To znamená, že pokud je penetrace na silikonové bázi, silikonová by měla být i omítka. Výhodou silikonových omítek je, že jsou trvanlivé a vyznačují se tzv. samočistícím efektem. To zvyšuje dlouhodobě pěkný vzhled fasády.

Závěr

A co říci závěrem? Dotační titul Nové zelené úsporám s názvem Oprav dům po babičce je jistě velkou příležitostí, jak řešit bytovou situaci mladých rodin s využitím morálně zastaralých domů po rodičích či prarodičích v různých koutech naší republiky. Jako u každé věci je však dobré se pro dosažení stanoveného cíle spojit s odborníky. A to se samozřejmě týká nejen správného vyplnění žádosti o poskytnutí dotace, ale také samotné realizace budoucího zateplení. Ač se totiž z popisu uvedeného výše zdá, že vše zvládnete sami, není tomu tak. Realizace zateplení vyžaduje zkušenosti, znalost pracovních postupů, materiálů, dispozici speciálního nářadí, lešení atd. Pokud tedy chcete, aby úspory po zateplení Vašeho domu byly na maximální úrovni a zateplení domu Vám vydrželo desítky let, svěřte celou realizaci certifikované stavební společnosti s mnoholetými zkušenostmi a řadou referencí.

Ivo Románek

Počet zobrazení článku: 9
Rok 2024 přináší do světa nemovitostí významné změny

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.